נגרות בפרויקט תמא 38 2

אחרי שנים של הפעלת תכנית תמא 38, הבינה ממשלת ישראל כי לא כל המבנים שזכאים להשתתף בתכנית, אכן יכולים להפיק ערך מהמסלול שמציעה התכנית, קרי חיזוק מבנים. במקרים מסוימים, אין כל כדאיות או אין היתכנות הנדסית לחזק את המבנה, ולכן נדרשת הריסה של המבנה ובנייתו מחדש במסגרת פרויקט תמא 38 2. מה ההבדל בין זה ובין פינוי בינוי? על כך בשורות הבאות.

מהו תיקון 2 בתכנית תמא 38?

כאמור, תמא 38 היא תכנית לאומית לחיזוק מבנים מיושנים שאינם עומדים בתקן 413 לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה. כל מבנה שעומד בארבעה קריטריונים המוגדרים בתכנית זו, זכאי להשתתף בתכנית ולעבור את תהליך החיזוק. יחד עם זאת, לאורך השנים התברר כי ישנם מבנים שעומדים בכל ארבעת הקריטריונים, אבל לא ניתן לחזק אותם שכן הם ישנים מדי אפילו לכך. פרויקט תמא 38 2 היא המסלול החדש שפיתחה הממשלה בדיוק לטובת מקרים אלה. על פי סעיף זה, מבנים הזכאים להשתתף בתכנית תמא 38, אך על פי חוות דעת הנדסית אינם ראויים לחיזוק, ויש להרוס אותם ולבנות אותם מחדש, יוכלו לעבור את התהליך במסגרת הסעיף החדש.

במה זה שונה מפינוי בינוי?

ברמה הפרקטית אין כל הבדל בין פרויקט פינוי בינוי ובין פרויקט תמא 38 2. בשני המקרים מבוצע תהליך של הריסת המבנה עד היסוד ובנייתו מחדש בתוספת מספר דירות. ההבדל המרכזי בין שני המסלולים הוא שפינוי בינוי היא תכנית התחדשות עירונית ולכן מבנים הנכנסים לתכנית זו, נכנסים על פי קריטריונים שונים לחלוטין שהוגדרו במסגרת התחדשות עירונית על ידי הרשות המקומית, בעוד שתיקון 2 לתמא 38 פועל על פי קריטריונים אחרים. המשמעות היא שישנם מבנים שאינם יכולים לעבור את התהליך על בסיס מסלול אחד, אבל כן יכולים לעבור אותו על בסיס המסלול השני. כמו כן, ישנם גם מספר הבדלים קטנים בתנאי התכניות, לרבות מספר הדירות שלהן זכאי היזם במסגרת הפרויקט וכדומה.

אם אתם מתגוררים במבנה ישן במיוחד, שזכאי להשתתף בתכנית תמא 38, אבל ישן מדי מכדי לעבור תהליך חיזוק יסודות, תוכלו לבדוק את האפשרות להשתלב במסלול השני של התכנית, במסגרת פרויקט תמא 38 2. במסגרת מסלול זה ייהרס הבניין לחלוטין וייבנה מחדש, בדומה לפרויקט פינוי בינוי. למסלול זה יתרונות רבים, לרבות קבלת דירה חדשה לחלוטין והשבחה משמעותית יותר של ערך הדירות במבנה כתוצאה מכך.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *