שיקום מבנים

ישראל היא אמנם מדינה צעירה, אבל ברחביה אפשר כבר למצוא לא מעט בניינים ומבנים מיושנים, שבחלקם כבר לא נעים כל כך להתגורר ובחלקם האחר כלל לא בטוח להתגורר. בדיוק עבור בניינים אלה פותחו שורה של מתודולוגיות שיקום מבנים, באמצעותן ניתן לשקם כמעט כל מבנה ובכל מצב, ולהביאו לרמת הסטנדרטים של הבניין המודרני, ובלבד שהמשימה מבוצעת על ידי אנשי מקצוע מן השורה הראשונה.

מהו תהליך שיקום מבנים?

שיקום מבנים הוא מונח גג, שיכול לבטא שורה ארוכה של סוגי פרויקטים, החל מחיזוק יסודות המבנה, דרך חיזוק ושיפוץ קירות המבנה וחזיתו, וכלה בשיפוץ כולל של כל המבנה, לרבות תשתיות מים וחשמל ועיצוב פנים של כל הדירות במבנה. היקף השיקום נקבע בהתאם לשיקולים בטיחותיים ואסתטיים, כשאת השיקולים הבטיחותיים מעלים תחילה הדיירים, אך בהם מכריעים מהנדסי בניין מוסמכים, בעוד שהשיקולים האסתטיים נתונים באופן מוחלט בידי הדיירים. מן הסתם, היקף הפרויקט יקבע גם את עלותו ולכן על הדיירים לבחון היטב מה חשוב ומה לא, במה הם יכולים לעמוד ובמה לא, מבחינה תקציבית.

האם תמא 38 הוא פרויקט שיקום מבנים?

התשובה היא בהחלט כן, אלא שלא כל מבנה זכאי להשתתף בתכנית זו. תכנית תמא 38 היא תכנית ממשלתית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, ועל כל מבנה לעמוד בארבעה קריטריונים כדוגמת קבלת היתר בניה לפני 1980, מבנה מעל שתי קומות ובשטח כולל של מעל 400 מ"ר וכן הלאה. אם המבנה שלכם אינו עומד בכל ארבעת הקריטריונים לא תוכלו להשתתף בתכנית, ואם כן, עליכם לקחת בחשבון שאמנם לא תשלמו דבר לצורך שיפוץ המבנה, אך על גבי המבנה תתווספנה עוד מספר דירות שממכירתן מקבל הקבלן את הרווח על הפרויקט כולו.

עם מי כדאי להתייעץ בנושא?

אחד הגורמים החשובים בכל פרויקט של שיקום מבנים הוא מהנדס הבניין. מהנדס הבניין הוא שיש לו את הידע והסמכות לקבוע עד כמה זקוק המבנה לשיקום, ומהו סוג השיקום הנדרש לו. בהיבט האסתטי, העניין נתון לחלוטין לשיקולכם, ותוכלו לקבל את ההחלטה בעצמכם או בסיוע עם מעצב פנים ומומחה שיקום מבנים.

אם הבניין שלכם זקוק לשיקום, אתם רוצים להבטיח שאת הפרויקט מנהלים אנשי המקצוע המתמחים בתחום של שיקום מבנים, ושכל שלבי הפרויקט נבחנים ומאושרים על יד מהנדס בניין מוסמך, שיבטיח שהפרויקט לא רק יהפוך את הבניין ליפה ואסתטי יותר, אלא גם לבטוח לחלוטין למגורים, על פי הסטנדרטים החדשים של עולם הבנייה.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *